Realspace® Praxley Faux Leather Low-Back Task Chair, Dark Gray
$191.99 Original price was: $191.99.$119.95Current price is: $119.95.
SKU: 5110841
Buy More and Save with Volume Discount:
| 2 + | 5 + | 10 + | |
|---|---|---|---|
| Price | $119.83 | $119.71 | $119.59 |
Out of stock
Description
Upgrade your home office space with the Realspace Praxley Faux Leather Low-Back Task Chair. This faux leather office chair boasts a luxurious look and feel that complements your space. Height and tilt adjustments make it easy to find the perfect working position. Recommended for essential use 0-4 hours per day. Weight capacity tested to support 275 lb. Low-back office chair. Padded seat. Faux leather office chair upholstery. 1-touch seat height adjustments. Swivel tilt adjustments. Armless task chair. 360 deg. swivel. Metal base with rolling nylon casters. Assembly required. ANSI/BIFMA Compliant – This product has been tested and verified for compliance with rigorous performance requirements and safety standards related to specific furniture products. Suitable as an office home chair or as a Student desk chair. Faux Leather is a synthetic material.
Features
- Adjustments: Swivel Tilt
- Arm Type: Armless
- Assembly: Partially Assembled
- Brand Name: Realspace
- Certifications: Meets/Exceeds ANSI/BIFMA Standards
- Chair Back Material: Faux Leather
- Chair Back Style: Low-Back
- Collection Name: Praxley Faux Leather Low-Back Task Chair
- Color (Frame): Black
- Color (Seat): Dark Gray
- Depth: 24-1/16 in.
- Dimensions: 35-7/8 in. X 21-11/16 in. X 24-1/16 in.
- Ergonomic: No
- Height: 35-7/8 in.
- Height (Maximum) – Floor To Seat: 20-1/2 in.
- Height (Minimum) – Floor To Seat: 17-3/8 in.
- Height Adjustment Type: Manual/Ratchet
- Height Range (Floor To Seat): 17-3/8 in. – 20-1/2 in.
- Kids Desk Chair: Yes
- Length (Seat): 15-9/16 in.
- Locking Casters: No
- Lumbar Support: No
- Material (Frame): Wood
- Material (Seat): Faux Leather
- Material Family: Faux Leather
- Material Family (Seat): Faux Leather
- Product Type: Task Chair
- Quantity: 1
- Reclines: No
- Recommended Daily USAge: Essential (0-4 Hours)
- Rolling: Yes
- Seat Glide: No
- Style Name: Praxley Faux Leather Low-Back Task Chair
- Swivel: Yes
- Waterfall Seat: No
- Weight Capacity (Seat): 275 lb
- Width: 21-11/16 in.
- Width (Seat): 18-1/8 in.
Additional Information
- Country of Origin: VN
- UNSPSC Code: 56112102
- UNSPSC Commodity: Task seating
- Green: No
- Recycled Content: FALSE
- Package Length: 27.17
- Package Width: 13.39
- Package Height: 22.44
- Package Weight: 20.39
Product Specifications
| Weight | 20.39 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 27.17 × 22.44 × 13.39 in |
| Color (Seat) | Dark Gray |
| width | 21-11/16 in. |
| height | 35-7/8 in. |
| depth | 24-1/16 in. |
| Weight Capacity (Seat) | 275 lb |
| Length (Seat) | 15-9/16 in. |
| Certifications | ANSI/BIFMA Compliant |
| Color (frame) | Black |
| Width (Seat) | 18-1/8 in. |
| Height (Maximum) - Floor To Seat | 20-1/2 in. |
| Height (Minimum) - Floor To Seat | 17-3/8 in. |
| furniture style | Traditional |
| recommended daily usage | Essential (0-4 Hours) |
| chair back style | Low-Back |
| Material (seat) | Faux Leather |
| Material Family (Seat) | Faux Leather |
| Adjustments | Swivel Tilt |
| Ergonomic | No |
| chair back material | Faux Leather |
| material (frame) | Wood |
| assembly | Partially Assembled |
| Warranty | 5-Year Limited |
| Height Adjustment Type | Manual/Ratchet |
| arm type | Armless |
| Antimicrobial Protection | No |
| Reclines | No |
| rolling | Yes |
| seat glide | No |
| lumbar support | No |
| Waterfall Seat | No |
| Swivel | Yes |
| Locking Casters | No |
| Kids Desk Chair | Yes |
| Leather Fiber Percentage | 85 % |
| Non-Leather Material Percentage | 15 % |
| Collection | Praxley |
| arms | No |
| brand name | Realspace |
| dimensions | 35-7/8 in. X 21-11/16 in. X 24-1/16 in. |
| Distributed By | Veyer, LLC |
| Height Range (Floor To Seat) | 17-3/8 in. – 20-1/2 in. |
| manufacturer | OFFICE DEPOT |
| material family | Faux Leather |
| seat size | 15-9/16 in. X 18-1/8 in. |
| Arm Type | |
| Color (Seat) | |
| Weight Capacity (Seat) |
Brand
Related products
Miscellaneous Items
Realspace® Magellan 24" W Lateral 2-Drawer File Cabinet, Classic Cherry
Miscellaneous Items
Miscellaneous Items
Serta® Smart Layers™ Hensley Big & Tall Ergonomic Bonded Leather High-Back Chair, Black/Silver
Miscellaneous Items




















