Realspace Modern Comfort Winsley Bonded Leather Mid-Back Manager Office Chair, Gray/Chrome, BIFMA Compliant
$160.08 Original price was: $160.08.$139.20Current price is: $139.20.
SKU: 466979
Buy More and Save with Volume Discount:
| 2 + | 5 + | 10 + | |
|---|---|---|---|
| Price | $139.06 | $138.92 | $138.78 |
362 in stock
- Orders placed by 2pm ship within 24-48 hours.
- Free shipping applied at checkout on $65+.
- Typical transit time: 2-3 business days.
Description
Furnish your workstation with this Realspace Modern Comfort Winsley mid-back bonded leather chair. The metal frame offers sturdy support, while the lumbar support promotes an upright posture and strain relief. Pneumatic seat-height adjustment and tilt lock let you effortlessly customize your seating position. This Realspace Modern Comfort Winsley mid-back chair features rolling casters for seamless maneuvering and bonded leather upholstery for easy cleanup.
- Lumbar supports your lower back to improve posture.
- Pneumatic seat-height adjustment lets you customize your seat.
- Bonded leather chair in gray.
- ANSI/BIFMA Compliant – This product has been tested and verified for compliance with rigorous performance requirements and safety standards related to specific furniture products.
- Suitable as an office home chair or as a Student desk chair.
Product Specifications
| Weight | 33.4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 13 × 23.25 in |
| Color (Seat) | Gray |
| width | 22-1/2 in. |
| height | 40-9/16 in. |
| depth | 22-1/2 in. |
| Weight Capacity (Seat) | 275 lb |
| Length (Seat) | 27 in. |
| Certifications | ANSI/BIFMA Compliant |
| Color (frame) | Chrome |
| Width (Seat) | 23 in. |
| Height (Maximum) - Floor To Seat | 22 in. |
| Height (Minimum) - Floor To Seat | 19 in. |
| chair back style | Mid-Back |
| furniture style | Modern |
| Material of Seat | Bonded Leather |
| Material Family (Seat) | Leather |
| Adjustments | Tilt Angle; Seat Height; Tilt Lock; Tilt Tension |
| chair back material | Bonded Leather |
| Ergonomic | No |
| Material of Frame | Metal |
| recommended daily usage | Performance (6-8 Hours) |
| assembly | Assembly Required |
| Warranty | 5-Year Limited |
| Height Adjustment Type | Pneumatic/1-Touch |
| arm type | Padded |
| lumbar support | Yes |
| seat glide | No |
| Swivel | Yes |
| Antimicrobial Protection | No |
| Waterfall Seat | Yes |
| rolling | Yes |
| Locking Casters | No |
| Leather Fiber Percentage | 51 % |
| Non-Leather Material Percentage | 49 % |
| Collection | Winsley |
| arms | Yes |
| brand name | Realspace |
| dimensions | 40-9/16 in. X 22-1/2 in. X 22-1/2 in. |
| Distributed By | Veyer, LLC |
| Height Range (Floor To Seat) | 19 in. – 22 in. |
| manufacturer | OFFICE DEPOT |
| material family | Leather |
| seat size | 27 in. X 23 in. |
| Arm Type | |
| Color (Seat) | |
| Weight Capacity (Seat) |
Brand
Related products
Office Chairs
WorkPro Quantum 9000 Series Ergonomic Mesh High-Back Executive Office Chair, Black, BIFMA Compliant
Office Chairs


