Office Star Bonded Leather High-Back Executive Chair, Black
$466.50 Original price was: $466.50.$405.65Current price is: $405.65.
SKU: 4641556
Buy More and Save with Volume Discount:
| 2 + | 5 + | 10 + | |
|---|---|---|---|
| Price | $405.24 | $404.84 | $404.43 |
180 in stock
- Orders placed by 2pm ship within 24-48 hours.
- Free shipping applied at checkout on $65+.
- Typical transit time: 2-3 business days.
Description
Design a productive, professional office space with the Office Star Leather High-Back Executive Chair. This mesh-back office chair provides ample cooling airflow throughout the day, keeping you comfortable and preventing overheating as you work. Multiple types of adjustment help you fully customize your seat to meet your needs.
- Overall Dimensions: 45-3/4inH x 27inW x 25-1/2inD.
- Recommended for performance use 6-8 hours per day.
- Weight capacity tested to support 275 lb.
- High-back executive office chair.
- Mesh back.
- Bonded leather seat.
- Adjustable lumbar support.
- Waterfall seat.
- 1-touch seat height adjustments.
- Tilt controls.
- Leather executive office chair with adjustable, padded armrests.
- 360 deg. swivel.
- Heavy-duty angled nylon base with oversize dual wheel carpet casters.
- Assembly required.
- Backed by the manufacturer’s 1-year limited warranty.
Product Specifications
| Weight | 44 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 32 × 26 × 13 in |
| Color (Seat) | Black |
| width | 27 in. |
| height | 45-3/4 in. |
| depth | 25-1/2 in. |
| Weight Capacity (Seat) | 275 lb |
| Length (Seat) | 20-3/4 in. |
| Width (Seat) | 22 in. |
| Height (Maximum) - Floor To Seat | 23-1/4 in. |
| Height (Minimum) - Floor To Seat | 19 in. |
| chair back style | High-Back |
| Material of Seat | Bonded Leather |
| Material Family (Seat) | Leather |
| Adjustments | Arm Height; Seat Height; Tilt Tension; Tension Control; Support Bar |
| Ergonomic | No |
| Reclines | No |
| recommended daily usage | Performance (6-8 Hours) |
| assembly | Partially Assembled |
| Warranty | 1-Year Limited |
| arm type | T-Arm |
| lumbar support | Yes |
| seat glide | Yes |
| Swivel | Yes |
| Waterfall Seat | Yes |
| rolling | Yes |
| arms | Yes |
| brand name | Office Star |
| dimensions | 45-3/4 in. X 27 in. X 25-1/2 in. |
| Height Range (Floor To Seat) | 19 in. – 23-1/4 in. |
| manufacturer | OFFICE STAR PRODUCTS |
| material family | Leather |
| seat size | 20-3/4 in. X 22 in. |
| Arm Type | |
| Color (Seat) | |
| Weight Capacity (Seat) |
Brand
Related products
Office Chairs
Office Chairs






