National Public Seating 6400 Vinyl Task Stool, With Backrest, 37in- 39inH, Black
$174.96 Original price was: $174.96.$152.14Current price is: $152.14.
SKU: 9943947
Buy More and Save with Volume Discount:
| 2 + | 5 + | 10 + | |
|---|---|---|---|
| Price | $151.99 | $151.84 | $151.68 |
401 in stock
- Orders placed by 2pm ship within 24-48 hours.
- Free shipping applied at checkout on $65+.
- Typical transit time: 2-3 business days.
Description
Providing comfort to every user, regardless of shape or size, practical and thoughtfully designed National Public Seating task stools include adjustable backrests and thickly padded vinyl seats, alongside a host of other handy features. The upholstered stools help keep you feeling good during long periods of sitting. The steel stool frame construction is built for strength.
- Sit naturally and comfortably in a spacious 14in seat with central in-built 1 1/2in thick padded vinyl cushion of 11 1/2in diameter, riveted in to stay firmly in place.
- Personalize your seating using the up/down and forward/back adjustability of the backrest.
- A frame of hefty 18-gauge steel tubing provides a sturdy foundation for even the most fidget-prone user.
- Non-marring on even delicate floors thanks to polypropylene glides.
- Providing a spot to rest weary feet as well as adding extra stability, the 5/8in diameter foot rings are welded at 4 points to each leg.
- Weight capacity tested to support 300 lb.
- Assembly required.
- Overall dimensions 37in – 39in (height adjustable) x 15in x 15in.
- Tested to meet ANSI/BIFMA Performance Standards – Manufacturer testing has been conducted on this product to meet specific performance requirements and safety standards set forth by the American National Standards Institute (ANSI) and the Business and Institutional Furniture Manufacturers.
Product Specifications
| Weight | 17.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15 × 15 × 39 in |
| Color (Seat) | Black |
| height | 39 in. |
| depth | 15 in. |
| Weight Capacity (Seat) | 300 lb |
| Length (Seat) | 14 in. |
| Width (Seat) | 14 in. |
| Certifications | Tested to meet ANSI/BIFMA Performance Standards |
| Color (frame) | Black |
| width | 15 in. |
| chair back style | Low-Back |
| Material (seat) | Vinyl |
| Material Family (Seat) | Faux Leather |
| Antimicrobial Protection | No |
| Adjustments | No Adjustments |
| chair back material | Vinyl |
| material (frame) | Steel |
| assembly | Partially Assembled |
| Warranty | 10-Year Limited |
| arm type | Armless |
| foot ring | Yes |
| Swivel | No |
| rolling | No |
| Locking Casters | No |
| lumbar support | Yes |
| quantity | 1 |
| Collection | 6400 |
| arms | No |
| brand name | National Public Seating |
| dimensions | 39 in. X 15 in. X 15 in. |
| Height Range (Floor To Seat) | Unspecified |
| manufacturer | NATIONAL PUBLIC SEATING CORP |
| material family | Metal |
| seat size | 14 in. X 14 in. |
| Arm Type | |
| Color (Seat) | |
| Weight Capacity (Seat) |
Brand
Related products
Stools
National Public Seating Adjustable Vinyl-Padded Task Stool, With Backrest, 38in – 47-1/2inH, Gray










