Lorell Millenia Pneumatic Task Stool, Gray
$293.19 Original price was: $293.19.$254.95Current price is: $254.95.
SKU: 627058
Buy More and Save with Volume Discount:
| 2 + | 5 + | 10 + | |
|---|---|---|---|
| Price | $254.70 | $254.44 | $254.19 |
268 in stock
Delivery:
2-3 business days
Free Shipping
- Orders placed by 2pm ship within 24-48 hours.
- Free shipping applied at checkout on $65+.
- Typical transit time: 2-3 business days.
Estimated arrival: April 3 - April 8
SKU: 627058
Category: Drafting Chairs
Brand:LORELL
Model#: 80009Description
This adjustable Millenia Task Stool offers molded seat and back to allow comfortable, all-day use.
- Durable shellback and seat base provide clean smooth lines.
- Adjustable back gives you the support where you need it.
- Functions include pneumatic seat-height adjustment from 22in to 32in, adjustable back height and seat depth and 360 deg. swivel.
- Chrome foot ring is also height adjustable.
- Tested to meet ANSI/BIFMA Performance Standards – Manufacturer testing has been conducted on this product to meet specific performance requirements and safety standards set forth by the American National Standards Institute (ANSI) and the Business and Institutional Furniture Manufacturers.
Product Specifications
| Weight | 25 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 23.5 × 13 in |
| Color (Seat) | Gray |
| width | 24 in. |
| Color (frame) | Black |
| height | 50-1/2 in. |
| depth | 24 in. |
| Weight Capacity (Seat) | 250 lb |
| Certifications | Tested to meet ANSI/BIFMA Performance Standards |
| Length (Seat) | 18-3/10 in. |
| Width (Seat) | 18-9/10 in. |
| Height (Maximum) - Floor To Seat | 32 in. |
| Height (Minimum) - Floor To Seat | 22 in. |
| chair back style | Low-Back |
| Material (seat) | Fabric; Foam |
| Material Family (Seat) | Plastic |
| Adjustments | Foot Ring Height; Seat Height; Back Angle |
| material (frame) | Polyurethane; Nylon |
| recommended daily usage | Performance (6-8 Hours) |
| assembly | Assembly Required |
| Warranty | 5-Year Limited |
| Height Adjustment Type | Pneumatic/1-Touch |
| arm type | Armless |
| foot ring | Yes |
| Waterfall Seat | No |
| Swivel | Yes |
| seat glide | No |
| rolling | Yes |
| lumbar support | No |
| Collection | Millenia |
| arms | No |
| brand name | Lorell |
| dimensions | 50-1/2 in. X 24 in. X 24 in. |
| Height Range (Floor To Seat) | 22 in. – 32 in. |
| manufacturer | LORELL |
| material family | Foam |
| seat size | 18-3/10 in. X 18-9/10 in. |
| Arm Type | |
| Color (Seat) | |
| Weight Capacity (Seat) |
Brand
Brand
LORELL
Related products
Sale!
Drafting Chairs
You save $31.37
Estimated Arrival: 2-3 DaysFree Delivery
Sale!
You save $37.41
Estimated Arrival: 2-3 DaysFree Delivery
Sale!
You save $28.17
Estimated Arrival: 2-3 DaysFree Delivery
Sale!
You save $23.70
Estimated Arrival: 2-3 DaysFree Delivery






