Lorell Millenia Pneumatic Task Stool, Blue
$296.49 Original price was: $296.49.$257.82Current price is: $257.82.
SKU: 627076
Buy More and Save with Volume Discount:
| 2 + | 5 + | 10 + | |
|---|---|---|---|
| Price | $257.56 | $257.30 | $257.05 |
287 in stock
- Orders placed by 2pm ship within 24-48 hours.
- Free shipping applied at checkout on $65+.
- Typical transit time: 2-3 business days.
Description
The adjustable Millenia Task Stool offers molded seat and back to allow comfortable, all-day use.
- Molded seat and back offer comfortable seating throughout entire day.
- Durable shellback and seat base provide clean, smooth lines.
- Adjustable back gives support where you need it.
- Adjustable footring accommodates most users.
- Pneumatic seat-height adjustment allows enjoyable seating at various desks.
- Tested to meet ANSI/BIFMA Performance Standards – Manufacturer testing has been conducted on this product to meet specific performance requirements and safety standards set forth by the American National Standards Institute (ANSI) and the Business and Institutional Furniture Manufacturers.
Product Specifications
| Weight | 35 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 23.5 × 13 in |
| Color (Seat) | Blue |
| width | 24 in. |
| Color (frame) | Black |
| height | 50-1/2 in. |
| depth | 24 in. |
| Weight Capacity (Seat) | 250 lb |
| Certifications | Tested to meet ANSI/BIFMA Performance Standards |
| Length (Seat) | 18-9/10 in. |
| Width (Seat) | 18-3/10 in. |
| Height (Maximum) - Floor To Seat | 50-1/2 in. |
| Height (Minimum) - Floor To Seat | 40-1/2 in. |
| chair back style | Low-Back |
| Material (seat) | Fabric |
| Material Family (Seat) | Plastic |
| Adjustments | Foot Ring Height; Seat Height; Back Angle |
| material (frame) | Polyurethane; Nylon |
| recommended daily usage | Professional (8-10 Hours) |
| assembly | Assembly Required |
| Warranty | 5-Year Limited |
| Height Adjustment Type | Pneumatic/1-Touch |
| arm type | Armless |
| foot ring | Yes |
| Waterfall Seat | No |
| Swivel | Yes |
| seat glide | No |
| rolling | Yes |
| lumbar support | No |
| Collection | Millenia |
| arms | No |
| brand name | Lorell |
| dimensions | 50-1/2 in. X 24 in. X 24 in. |
| Height Range (Floor To Seat) | 40-1/2 in. – 50-1/2 in. |
| manufacturer | LORELL |
| material family | Fabric |
| seat size | 18-9/10 in. X 18-3/10 in. |
| Arm Type | |
| Color (Seat) | |
| Weight Capacity (Seat) |
Brand
Related products
Drafting Chairs
Drafting Chairs
Flash Furniture Fabric Drafting Chair (Cylinders: 22.5ft”-27ft”H or 26ft”-30.5ft”H), Black
Drafting Chairs




