HON Pillow Soft Ergonomic Fabric High-Back Executive Office Chair, Black
$677.40 Original price was: $677.40.$589.04Current price is: $589.04.
SKU: 713546
Buy More and Save with Volume Discount:
| 2 + | 5 + | 10 + | |
|---|---|---|---|
| Price | $588.45 | $587.86 | $587.27 |
168 in stock
- Orders placed by 2pm ship within 24-48 hours.
- Free shipping applied at checkout on $65+.
- Typical transit time: 2-3 business days.
Description
Reach for this high-back office chair and stay comfortable as you work. The executive chair features soft fabric and memory foam padding to cushion users all day long. The HON chair features casters and a swiveling design to allow easy maneuverability.
- Overall Dimensions: 46-1/2inH x 26-1/4inW x 29-3/4inD.
- Ergonomic design allows for comfort throughout the day.
- Recommended for professional use 8-10 hours per day.
- Weight capacity tested to support 300 lb.
- Fabric upholstery and a high-resiliency seat cushioning with memory foam padding. Back is densely padded with fiber-fill and has a lumbar-cradling recess.
- Center-tilt control and tilt tension to increase or decrease back support during recline.
- Padded arms.
- Hard casters.
- Swivels 360 deg..
- Assembly required.
- Backed by The HON Full Lifetime Warranty.
- SCS Indoor Advantage Gold certified – meets strict indoor air quality guidelines. Ranked in two tiers: Certified and Gold.
- Less harsh chemicals – made with fewer harsh chemicals, or safer chemicals than typical alternatives, helping
- reduce your use of and exposure to substances that may be more harmful to your health and the environment.
Product Specifications
| Weight | 57 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 28.6 × 26.7 in |
| Color (Seat) | Black |
| width | 26-1/4 in. |
| height | 46-1/2 in. |
| depth | 29-3/4 in. |
| Weight Capacity (Seat) | 300 lb |
| Length (Seat) | 17-1/2 in. |
| Color (frame) | Black |
| Width (Seat) | 21 in. |
| Height (Maximum) - Floor To Seat | 22 in. |
| Height (Minimum) - Floor To Seat | 17 in. |
| chair back style | High-Back |
| furniture style | Contemporary |
| Material of Seat | Fabric |
| Material Family (Seat) | Fabric |
| Adjustments | Tilt Tension |
| chair back material | Fabric |
| Ergonomic | Yes |
| Reclines | Yes |
| recommended daily usage | Professional (8-10 Hours) |
| assembly | Assembly Required |
| Warranty | Full Lifetime |
| arm type | Arched |
| lumbar support | No |
| seat glide | Yes |
| Swivel | Yes |
| Waterfall Seat | Yes |
| rolling | Yes |
| Locking Casters | No |
| Collection | Pillow-Soft |
| arms | Yes |
| brand name | HON |
| dimensions | 46-1/2 in. X 26-1/4 in. X 29-3/4 in. |
| Eco-conscious | Less Harsh Chemicals |
| Eco Label Standard | SCS Indoor Advantage Gold |
| Height Range (Floor To Seat) | 17 in. – 22 in. |
| manufacturer | HNI CORPORATION |
| material family | Fabric |
| seat size | 17-1/2 in. X 21 in. |
| Back Material | Fiber; Fabric |
| Arm Type | |
| Color (Seat) | |
| Weight Capacity (Seat) |
Brand
Related products
Office Chairs
Office Chairs
Serta Smart Layers Arlington AIR Bonded Leather High-Back Executive Office Chair, Black/Silver






