Flash Furniture LeatherSoft Faux Leather Mid-Back Office Chair, Brown/Black/Chrome
$306.85 Original price was: $306.85.$266.83Current price is: $266.83.
SKU: 6927102
Buy More and Save with Volume Discount:
| 2 + | 5 + | 10 + | |
|---|---|---|---|
| Price | $266.56 | $266.30 | $266.03 |
429 in stock
- Orders placed by 2pm ship within 24-48 hours.
- Free shipping applied at checkout on $65+.
- Typical transit time: 2-3 business days.
Description
When you need to focus and manage your workflow, you will be glad you are taking a seat in this adjustable office chair. Find the perfect seat height and tilt position to tackle your workload all day long. The LeatherSoft material helps provide the softness needed to keep you comfortable while still delivering durability for years to come.
- 40-3/4inH x 23inW x 24inD.
- Weight capacity tested to support 250 lb.
- Mid-back office chair.
- Fire-retardant foam padding.
- Leathersoft faux leather-upholstered office chair.
- Lumbar support.
- Waterfall seat.
- Pneumatic seat-height adjustment.
- Tilt lock and tilt tension adjustments.
- 5-star chrome base with dual-wheel casters.
- Assembly required.
- Backed by the manufacturers 2-year limited warranty.
- Tested to meet ANSI/BIFMA Performance Standards – Manufacturer testing has been conducted on this product to meet specific performance requirements and safety standards set forth by the American National Standards Institute (ANSI) and the Business and Institutional Furniture Manufacturers.
- Faux Leather is a synthetic material. See specs for details.
Product Specifications
| Weight | 32.8 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 24 × 13 in |
| Color (Seat) | Brown |
| width | 23 in. |
| height | 40.75 in. |
| depth | 24 in. |
| Weight Capacity (Seat) | 250 lb |
| Length (Seat) | 19 in. |
| Certifications | Tested to meet ANSI/BIFMA Performance Standards |
| Color (frame) | Black |
| Width (Seat) | 19 in. |
| Height (Maximum) - Floor To Seat | 22.25 in. |
| Height (Minimum) - Floor To Seat | 18.25 in. |
| chair back style | Mid-Back |
| furniture style | Modern |
| Material of Seat | Faux Leather |
| Material Family (Seat) | Faux Leather |
| Adjustments | Seat Height |
| chair back material | Faux Leather |
| Ergonomic | Yes |
| Material of Frame | Metal |
| Reclines | No |
| recommended daily usage | Performance (6-8 Hours) |
| assembly | Assembly Required |
| Warranty | 2-Year Limited |
| Height Adjustment Type | Pneumatic/1-Touch |
| arm type | Padded |
| lumbar support | Yes |
| seat glide | No |
| Swivel | Yes |
| Waterfall Seat | Yes |
| rolling | Yes |
| Locking Casters | No |
| Collection | LeatherSoft |
| arms | Yes |
| brand name | Flash Furniture |
| dimensions | 40 3/4 in. X 23 in. X 24 in. |
| Height Range (Floor To Seat) | 18.25 in. – 22.25 in. |
| manufacturer | FLASH FURNITURE |
| material family | Faux Leather |
| seat size | 19 in. X 19 in. |
| Arm Type | |
| Color (Seat) | |
| Weight Capacity (Seat) |
Brand
Related products
Office Chairs
Office Chairs
Serta Smart Layers Arlington AIR Bonded Leather High-Back Executive Office Chair, Black/Silver










