Flash Furniture HERCULES Series 24-7 Intensive Use Big & Tall Ergonomic Mesh Office Chair With Ratchet Back, Black/Gray
$591.88 Original price was: $591.88.$514.68Current price is: $514.68.
SKU: 8983334
Buy More and Save with Volume Discount:
| 2 + | 5 + | 10 + | |
|---|---|---|---|
| Price | $514.17 | $513.65 | $513.14 |
690 in stock
- Orders placed by 2pm ship within 24-48 hours.
- Free shipping applied at checkout on $65+.
- Typical transit time: 2-3 business days.
Description
With a ventilated mesh back and multiple adjustments, its easy to stay comfortable in this office chair even during long days. The fire-retardant foam cushioning pads your lower body and back to help you complete the days tasks.
- Overall Dimensions: 38-1/2in to 45-1/2inH x 32inW x 29inD.
- Weight capacity tested to support 500 lb.
- Lumbar feature supports your lower back and enhances the natural curve of your spine.
- Ventilated mesh back allows breathability.
- Contoured back and seat is made with 5in of thick, fire-retardant foam.
- Pneumatic seat-height adjustment moves 3in up or down.
- Tilt lock and tilt tension adjustments help you find the best position.
- Height-adjustable padded arms.
- Heavy-duty chrome base with dual-wheel casters provide mobility.
- Swiveling seat to face in different directions.
- Assembly required.
- Tested to meet ANSI/BIFMA Performance Standards – Manufacturer testing has been conducted on this product to meet specific performance requirements and safety standards set forth by the American National Standards Institute (ANSI) and the Business and Institutional Furniture Manufacturers.
Product Specifications
| Weight | 56 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 29 × 32 × 38.5 in |
| Color (Seat) | Black |
| width | 32 in. |
| height | 45.5 in. |
| depth | 29 in. |
| Weight Capacity (Seat) | 500 lb |
| Length (Seat) | 22 in. |
| Certifications | Tested to meet ANSI/BIFMA Performance Standards |
| Color (frame) | Gray |
| Width (Seat) | 25.5 in. |
| Height (Maximum) - Floor To Seat | 22 in. |
| Height (Minimum) - Floor To Seat | 18 in. |
| chair back style | High-Back |
| furniture style | Contemporary |
| Material of Seat | Fabric |
| Material Family (Seat) | Fabric |
| Adjustments | Arm Height; Seat Height; Tilt Lock |
| chair back material | Mesh |
| Ergonomic | Yes |
| Material of Frame | Metal |
| Reclines | No |
| recommended daily usage | Professional (8-10 Hours) |
| assembly | Assembly Required |
| Warranty | 2-Year Limited |
| Height Adjustment Type | Pneumatic/1-Touch |
| arm type | T-Arm |
| lumbar support | Yes |
| seat glide | No |
| Swivel | Yes |
| Waterfall Seat | Yes |
| rolling | Yes |
| Locking Casters | No |
| Collection | Hercules |
| arms | Yes |
| brand name | Flash Furniture |
| dimensions | 45 1/2 in. X 32 in. X 29 in. |
| Height Range (Floor To Seat) | 18 in. – 22 in. |
| manufacturer | FLASH FURNITURE |
| material family | Fabric |
| seat size | 22 in. X 25 1/2 in. |
| Arm Type | |
| Color (Seat) | |
| Weight Capacity (Seat) |
Brand
Related products
Office Chairs
Office Chairs










