Flash Furniture HERCULES Mesh Mid-Back Task Chair, Black
$434.76 Original price was: $434.76.$378.05Current price is: $378.05.
SKU: 225606
Buy More and Save with Volume Discount:
| 2 + | 5 + | 10 + | |
|---|---|---|---|
| Price | $377.67 | $377.29 | $376.92 |
595 in stock
Delivery:
2-3 business days
Free Shipping
- Orders placed by 2pm ship within 24-48 hours.
- Free shipping applied at checkout on $65+.
- Typical transit time: 2-3 business days.
Estimated arrival: April 7 - April 10
SKU: 225606
Category: Office Chairs
Brand:FLASH FURNITURE
Model#: GO-2032-GGDescription
If you need to furnish your office with new seating and want to make sure everyone is accounted for, Big and Tall Chairs will be best suited for larger and taller body types.
- Big and tall office chair with wheels and adjustable height back
- High back mesh design with lumbar support
- Swivel seat for easy maneuverability
- Executive style chair perfect for office and desk
- Mesh back and seat
- Height Adjustable Padded Arms
- Tilt Lock Mechanism rocks/tilts the chair and locks in an upright position
- Tilt Tension Adjustment Knob adjusts the chairs backward tilt resistance
- Waterfall Seat reduces pressure on your legs
- Tested to meet ANSI/BIFMA Performance Standards – Manufacturer testing has been conducted on this product to meet specific performance requirements and safety standards set forth by the American National Standards Institute (ANSI) and the Business and Institutional Furniture Manufacturers.
Product Specifications
| Weight | 42.6 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 26 × 29 × 42.25 in |
| Color (Seat) | Black |
| width | 29 in. |
| height | 42.25 in. |
| depth | 26 in. |
| Weight Capacity (Seat) | 400 lb |
| Length (Seat) | 20 in. |
| Certifications | Tested to meet ANSI/BIFMA Performance Standards |
| Color (frame) | Gray |
| Width (Seat) | 22 in. |
| Height (Maximum) - Floor To Seat | 22 in. |
| Height (Minimum) - Floor To Seat | 17.5 in. |
| furniture style | Contemporary |
| recommended daily usage | Professional (8-10 Hours) |
| chair back style | High-Back |
| Material (seat) | Mesh |
| Material Family (Seat) | Mesh |
| Adjustments | Arm Height; Seat Height |
| Ergonomic | Yes |
| chair back material | Mesh |
| material (frame) | Metal |
| assembly | Assembly Required |
| Warranty | 2-Year Limited |
| arm type | T-Arm |
| Antimicrobial Protection | No |
| Reclines | No |
| rolling | Yes |
| seat glide | No |
| lumbar support | Yes |
| Waterfall Seat | Yes |
| Swivel | Yes |
| Locking Casters | No |
| Kids Desk Chair | No |
| Collection | Hercules |
| arms | Yes |
| brand name | Flash Furniture |
| dimensions | 42 1/4 in. X 29 in. X 26 in. |
| Height Range (Floor To Seat) | 17.5 in. – 22 in. |
| manufacturer | FLASH FURNITURE |
| material family | Fabric |
| seat size | 20 in. X 22 in. |
| Arm Type | |
| Color (Seat) | |
| Weight Capacity (Seat) |
Brand
Brand
FLASH FURNITURE
Related products
Sale!
You save $31.04
Estimated Arrival: 2-3 DaysFree Delivery
Sale!
Office Chairs
You save $74.22
Estimated Arrival: 2-3 DaysFree Delivery
Sale!
You save $19.16
Estimated Arrival: 2-3 DaysFree Delivery
Sale!
Office Chairs
You save $20.69
Estimated Arrival: 2-3 DaysFree Delivery










