Boss Office Products Heavy-Duty Fabric Task Chair, Black
$337.35 Original price was: $337.35.$293.35Current price is: $293.35.
SKU: 7184079
Buy More and Save with Volume Discount:
| 2 + | 5 + | 10 + | |
|---|---|---|---|
| Price | $293.06 | $292.76 | $292.47 |
379 in stock
- Orders placed by 2pm ship within 24-48 hours.
- Free shipping applied at checkout on $65+.
- Typical transit time: 2-3 business days.
Description
Designed for heavy-duty, sturdy use this Task Chair from Boss Office Products is a stable, long-lasting piece. The fabric upholstery offers a comfortable seat. Heavy-duty design with 400 lb. weight capacity
- Overall Dimensions: 43inH x 29inW x 30inD.
- Weight capacity tested to support 400 lb.
- High-density foam seat and padded back create comfort and support.
- Upholstered in crepe fabric.
- Pneumatic seat-height adjustment allows you to find your perfect seated position with a simple touch.
- Adjustable tilt-tension control angles the chair to suit your preference. Includes a upright locking position.
- Arms can be adjusted in height.
- 27in steel base offers stability and maneuverability.
- Assembly required.
- Tested to meet ANSI/BIFMA Performance Standards – Manufacturer testing has been conducted on this product to meet specific performance requirements and safety standards set forth by the American National Standards Institute (ANSI) and the Business and Institutional Furniture Manufacturers.
Product Specifications
| Weight | 45.8 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 29 × 43 in |
| Color (Seat) | Black |
| width | 29 in. |
| height | 43 in. |
| depth | 30 in. |
| Weight Capacity (Seat) | 400 lb |
| Length (Seat) | 20-1/2 in. |
| Certifications | Tested to meet ANSI/BIFMA Performance Standards |
| Color (frame) | Black |
| Width (Seat) | 22-1/2 in. |
| Height (Maximum) - Floor To Seat | 21-1/2 in. |
| Height (Minimum) - Floor To Seat | 18-1/2 in. |
| chair back style | Mid-Back |
| Material of Seat | Fabric |
| Material Family (Seat) | Fabric |
| Adjustments | Arm Height; Seat Height; Tilt Tension |
| chair back material | Fabric |
| Ergonomic | Yes |
| Material of Frame | Metal |
| recommended daily usage | Performance (6-8 Hours) |
| assembly | Assembly Required |
| Warranty | 6-Year Limited |
| Height Adjustment Type | Pneumatic/1-Touch |
| arm type | T-Arm |
| lumbar support | No |
| seat glide | No |
| Swivel | Yes |
| Antimicrobial Protection | No |
| Waterfall Seat | Yes |
| rolling | Yes |
| Locking Casters | No |
| arms | Yes |
| brand name | Boss Office Products |
| dimensions | 43 in. X 29 in. X 30 in. |
| Eco Label Standard | MAS Certified Green |
| Height Range (Floor To Seat) | 18-1/2 in. – 21-1/2 in. |
| manufacturer | NORSTAR OFFICE PRODUCTS INC. |
| material family | Fabric |
| seat size | 20-1/2 in. X 22-1/2 in. |
| Arm Type | |
| Color (Seat) | |
| Weight Capacity (Seat) |
Brand
Related products
Office Chairs
Office Chairs
Realspace Hurston Bonded Leather High-Back Executive Office Chair, Black, BIFMA Compliant










