Flash Furniture Mesh Mid-Back Task Chair, White/Black/Chrome
$287.71 Original price was: $287.71.$250.18Current price is: $250.18.
SKU: 283845
Buy More and Save with Volume Discount:
| 2 + | 5 + | 10 + | |
|---|---|---|---|
| Price | $249.93 | $249.68 | $249.43 |
153 in stock
Delivery:
2-3 business days
Free Shipping
- Orders placed by 2pm ship within 24-48 hours.
- Free shipping applied at checkout on $65+.
- Typical transit time: 2-3 business days.
Estimated arrival: April 6 - April 9
SKU: 283845
Category: Task Chairs
Brand:FLASH FURNITURE
Model#: H-8369F-WHT-GGDescription
Revamp your office space with a ventilated mesh office chair that will make a great addition in modern and industrial spaces.
- Contemporary Task Office Chair
- Mid-Back Design
- Ventilated Mesh Back
- Built-In Lumbar Support
- Tilt Lock Mechanism rocks/tilts the chair and locks in an upright position
- Tilt Tension Adjustment Knob adjusts the chairs backward tilt resistance
- Padded Upholstered Seat
- CA117 Fire Retardant Foam
- Waterfall Seat reduces pressure on your legs
- Swivel Seat
- Pneumatic Seat Height Adjustment
- Nylon Arms
- Heavy Duty Chrome Base
- Dual Wheel Casters
- Tested to meet ANSI/BIFMA Performance Standards – Manufacturer testing has been conducted on this product to meet specific performance requirements and safety standards set forth by the American National Standards Institute (ANSI) and the Business and Institutional Furniture Manufacturers.
Product Specifications
| Weight | 27 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 27 × 25.25 × 42.25 in |
| Color (Seat) | White |
| width | 25-1/4 in. |
| height | 40 in. |
| depth | 27 in. |
| Weight Capacity (Seat) | 250 lb |
| Length (Seat) | 19-1/4 in. |
| Certifications | Tested to meet ANSI/BIFMA Performance Standards |
| Color (frame) | Gray |
| Width (Seat) | 19.75 in. |
| Height (Maximum) - Floor To Seat | 22 in. |
| Height (Minimum) - Floor To Seat | 18 in. |
| furniture style | Contemporary |
| recommended daily usage | Performance (6-8 Hours) |
| chair back style | Mid-Back |
| Material (seat) | Mesh |
| Material Family (Seat) | Mesh |
| Adjustments | Seat Height |
| Ergonomic | Yes |
| chair back material | Mesh |
| material (frame) | Metal |
| assembly | Assembly Required |
| Warranty | 1-Year Limited |
| Height Adjustment Type | Pneumatic/1-Touch |
| arm type | T-Arm |
| Antimicrobial Protection | No |
| Reclines | No |
| rolling | Yes |
| seat glide | No |
| lumbar support | Yes |
| Waterfall Seat | Yes |
| Swivel | Yes |
| Locking Casters | No |
| Kids Desk Chair | No |
| Collection | Flash Furniture |
| arms | Yes |
| brand name | Flash Furniture |
| dimensions | 40 in. X 25-1/4 in. X 27 in. |
| Height Range (Floor To Seat) | 18 in. – 22 in. |
| manufacturer | FLASH FURNITURE |
| material family | Fabric |
| seat size | 19-1/4 in. X 19 3/4 in. |
| Arm Type | |
| Color (Seat) | |
| Weight Capacity (Seat) |
Brand
Brand
FLASH FURNITURE
Related products
Sale!
You save $54.27
Estimated Arrival: 2-3 DaysFree Delivery
Sale!
You save $37.41
Estimated Arrival: 2-3 DaysFree Delivery
Sale!
You save $21.66
Estimated Arrival: 2-3 DaysFree Delivery
Sale!
You save $94.84
Estimated Arrival: 2-3 DaysFree Delivery










