WorkPro Quantum 9000 Series Ergonomic Mesh/Mesh Mid-Back Stool, Black/Black, BIFMA Compliant
$683.26 Original price was: $683.26.$594.14Current price is: $594.14.
SKU: 822549
Buy More and Save with Volume Discount:
| 2 + | 5 + | 10 + | |
|---|---|---|---|
| Price | $593.55 | $592.95 | $592.36 |
2429 in stock
- Orders placed by 2pm ship within 24-48 hours.
- Free shipping applied at checkout on $65+.
- Typical transit time: 2-3 business days.
Description
Spending extended time at your desk doesnT have to be uncomfortable when you are seated in the WorkPro Quantum 9000 Series Mesh Mid-Back Stool Chair. Gently rest your feet on the adjustable foot ring, while the lumbar feature of the height-adjustable convex-shaped back provides reliable support to your back. The waterfall seat cushion helps alleviate stress on your legs, so your focus can remain on your work. Plus, you can stay cool during the day thanks to the all-mesh seat and back, which helps promote airflow.
- Overall Dimensions: 42.72 to 52.76 in H x 29.59 in W x 27.36 in D.
- Weight capacity tested to support 275 lb.
- Stool chair with 360 deg. swivel offers lumbar support.
- Waterfall seat cushion.
- Height-adjustable convex-shaped back.
- Mesh seat and back.
- Nylon frame with a steel under-core.
- Adjustable seat height.
- Height- and pivot-adjustable gel armrests.
- Synchro-Tilt with 3-position tilt lock.
- Adjustable foot ring.
- Assembly required.
- Stool chair is finished in black.
- GREENGUARD certified – certified for low chemical emissions: UL.COM/GG – UL 2818. Ranked in two tiers: Certified and Gold.
- ANSI/BIFMA Compliant – This product has been tested and verified for compliance with rigorous performance requirements and safety standards related to specific furniture products.
- This product is heavy and/or oversized and may need more than one person to handle.
- Less harsh chemicals – made with fewer harsh chemicals, or safer chemicals than typical alternatives, helping
- reduce your use of and exposure to substances that may be more harmful to your health and the environment.
Product Specifications
| Weight | 61.8 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 27.5 × 21.5 × 25.25 in |
| Color (Seat) | Black |
| width | 25-3/5 in. |
| Color (frame) | Black |
| height | 52-3/4 in. |
| depth | 27-7/16 in. |
| Weight Capacity (Seat) | 275 lb |
| Certifications | ANSI/BIFMA Compliant |
| Length (Seat) | 18-1/2 in. |
| Width (Seat) | 20-65/97 in. |
| Height (Maximum) - Floor To Seat | 30-49/69 in. |
| Height (Minimum) - Floor To Seat | 23-3/13 in. |
| chair back style | Mid-Back |
| Material (seat) | Mesh |
| Material Family (Seat) | Plastic |
| Adjustments | Removable Arms; Seat Height |
| chair back material | Mesh |
| material (frame) | Nylon; Steel |
| recommended daily usage | Performance (6-8 Hours) |
| assembly | Assembly Required |
| Warranty | Limited Lifetime |
| Height Adjustment Type | Pneumatic/1-Touch |
| arm type | Pivoting; Padded |
| foot ring | Yes |
| Waterfall Seat | No |
| Swivel | Yes |
| seat glide | Yes |
| rolling | Yes |
| lumbar support | Yes |
| Collection | Quantum 9000 |
| arms | Yes |
| brand name | WorkPro |
| dimensions | 52-3/4 in. X 25-3/5 in. X 27-7/16 in. |
| Distributed By | Veyer, LLC |
| Eco-conscious | Less Harsh Chemicals |
| Eco Label Standard | GREENGUARD |
| Height Range (Floor To Seat) | 23-3/13 in. – 30-49/69 in. |
| manufacturer | OFFICE DEPOT |
| material family | Fabric |
| seat size | 18-1/2 in. X 20-65/97 in. |
| Arm Type | |
| Color (Seat) | |
| Weight Capacity (Seat) |
Brand
Related products
Drafting Chairs
Office Star Deluxe AirGrid Back Drafting Chair with Mesh Seat and Adjustable Footring and Nylon Base
Drafting Chairs










